Portfolio Page

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec leo diam, vestibulum vel tortor nec, aliquam tincidunt diam. Proin commodo nec metus vel dictum. Praesent ac sem gravida, tincidunt orci sed, convallis metus. Ut nec faucibus risus, at dignissim justo. Phasellus eu velit mauris. Etiam ut justo turpis. Donec fringilla eget erat consequat egestas. Pellentesque sit amet auctor turpis. Nullam adipiscing aliquam adipiscing. Suspendisse et interdum quam. Pellentesque eros nulla, vehicula vitae.

HRANICAMI

Program on 24. januára 2020

Hranice.
Spájajú či oddeľujú ľudí? Spája ich LÁSKA ku svojej dedovizni, k svojim koreňom. Rozdeľuje ich zdedená HRDOSŤ na to osobité – reč, pieseň, obyčaj, temperament, tvrdosť či jemnota. HRANICAMI spišského regiónu kráča folklórny súbor Vagonár v ponúkanom predstavení.

V tematickom galaprograme HRANICAMI poukazujeme na to, že oblasť a ohraničenie Spiša je len pomyselná kartografická čiara - hranica. Kladieme si otázku, či po prekročení hranice je ten svet iný alebo práve naopak veľmi podobný. Práve o tieto aspekty sa opierame v tomto scénickom galaprograme. Poukazujeme na kultúrno - spoločenský život v susedných oblastiach a preto sme vybrali blízke miesta, obce, ktoré sú niečím podobné práve spišskej oblasti. Okrem výberu miest zo Spiša ide o hraničné oblasti Šariš, Horehron, Liptov a goralské etnikum.

SPIŠ

Program on 16. novembra 2012

Etniká žijúce na území Spiša charakteristické svojou kultúrou, temperamentom a tradičným folklórom sú zachytené v galavečernom programe s názvom "Spiš". Ide o program pripravený pri príležitosti 40. výročia založenia súboru. Program sa nesie v duchu spoznávania menšinových etník, ktoré na území Spiša zanechali časti svojej kultúry, a to: Gorali, Cigáni, Nemci, Židia, Maďari a Rusíni. Dramaturgiu a scenár zastrešil Peter Jantoščiak a choreografie sú dielom Michala Dudáša. Pestrosť programu je doplnená videoprojekciou a sprievodným hovoreným slovom.

KEDZ BATIZOVJANKA A ŠTRBJAN …

Program on 15. novembra 2009

"Kedz Batizovčjanka a Štrbjan" - ucelený dramaticko-tanečný program. Ide o prezentovanie tradícií, svadobných zvykov a o obrázky zo Štrbskej svadby inšpirované podľa skutočného života rodiny Hurajtovej zo Štrby. Príbeh od samotného spoznania a zaľúbenia dvoch mladých ľudí, ktorí si na svadobnom obrade povedali svoje "áno", až po tradičnú svadobnú zábavu. Program je plný krásnych Štrbských a Batizovských hudobno-vokálnych čisel, tancov doplnený o dramatické ukážky smutného, ale aj vtipného charakteru. Výskum a materiál k vytvoreniu tohto umeleckého diela spracovala Miriam Švedlárová s odbornou podporou Petra Jantoščiaka.

ČRIEPKY Z KRONIKY

Program on 29. novembra 2007

Galaprogram s názvom "Čriepky z kroniky" bol prezentovaný pri príležitosti 35. výročia založenia súboru. Predstavenie zahŕňa hudobno-tanečné bloky z vybraných tanečných oblasti, najmä z východného Slovenska, ale aj Liptova. Program dramaturgicky dopĺňa videoprojekcia zo života a histórie súboru a hovorené slovo v humornom podaní. Program autorsky zastrešili viacerí známi umelci z folklórneho sveta, ktorí so súborom Vagonár strávili množstvo času a ten pretavili do dokonalého obojstranného priateľstva. Program bol Vagonárcom ušitý na mieru.